E-ITSPEA 6: Arvutid ja paragrahvid Iː tants intellektuaalomandi ümber

 

Ülgiselt kõlab hästi kui öeldakse et parem oleks kui suured firmad ei segaksid väikseid ettevõtjaid. Eriti intelektuaal omandi puhul.

Raamatus“The case for copyright reform” on pakutud seisukohad, kuus punkti, mis võiksid elu selles valdkonnas paremaks muuta.

1.     Moraalne õigus jääb samaks: ainult see kes kirjutas laulu või tegi filmi saab nimetada ennast autoriks. Kõlab hästi, siin pole midagi lisada.

2.     Tasuta jagamine, kui seda ei kasuta raha teenimiseks. Siin asi läheb natuke kahtlaseks kuna on raske paika panna kus komets huvi algab. Samas praegu saab satta sõbrale mis tahes faili ja ei tekki küsimusi, probleemid algavad siis kui fail muutub võõraste jaoks kättesaadavaks.

3.     Intellektuaalne omand kestab 20 a. Siin ma olen täiesti nõus. 20 aastad on piisavalt pikk aeg et teeenida, peale mille tuleb midagi uut väljamõelda.

4.     Intellektuaalne omand kestab 5 a. automaatselt, kauem ainult soovi korral. Loogika on selge, see tõesti võiks elu mugavamaks muuta.

5.     Tasuta näidised. See punkt eeldab et iga üks saab võttka lõiku filmist või teha remix´i. Minu jaoks see on keeruline. Just selle pärast, et on raske määrata kui lõppeb “fan art” ja algab kuritarvitamine. Lihtsam on ära keelata kui uurida iga juhtumi eraldi.

6.     Digitaalse piirangu programmidest loobumine. Miks tekkivad sellise programmi loomise soovid on selge. Jah, nad võivad ebamugavusi tekkida ka õige kasutajatele. Aga kuidas põhjustada miks firma ei saa oma varu kaitsta jääb küsimusena.

Minu arvates see raamat kui toob muutusi, siis kaugel tulevikul. Hetkel ma ei näe et olukord paraneks märkimisväärselt. Kuid on hulk muusikuid ja videotootjaid kes rakendavad sarnaseid reegleid enda suhtes (loobuvad oma autori õigustest) ja ei nõua et teised võtaksid eeskuju.

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Artikkel 2. Nähtused Interneti varasemast ajaloost

Artikkel 1. Kolm põnevat IT lahendust